Szilas Attila (1997-2000)

Félévnyi helyettes lelkészi szolgálat után (Pintér Mihály – Várpalota), a nyugdíjasként érkezett Szilas Attilát iktathattuk a tési lelkészi állásba. A parókia épülete ekkor már 7 éve lakatlan volt, csak tél idején vettük igénybe istentiszteleten és bibliaórán. A lelkészcsalád érkezésére több átalakítási munkát is el kellett végezni:

• az egyik szobát étkezővé és konyhává alakítottuk

• a régi konyhából előszoba lett

• bővítettük a fürdőszobát

Régi terv volt már, hogy a magtár gyülekezeti célokat szolgáljon. Most, hogy már a téli istentiszteleteket nem tudtuk a lelkészlakásban tartani, szükségessé vált egy újabb helyiség átalakítása. Szinte kínálta magát ehhez az egyetlen boltív alatt álló magtár. 1997. őszén már a megújult istentiszteleti helyen gyűlhettünk össze vasárnaponként.

Ebben az időben végeztük el a parókia külső újravakolását is.

A vasárnapi istentiszteleteken kívül ifjúsági órákat, bibliaórákat és hittanórákat is tartottunk. A gyermekek és fiatal szülők aktivizálására családi istentiszteletek is voltak évente néhány alkalommal. Ilyenkor a liturgikus részt a gyermekek olvasták, és az igehirdetés is az ő nyelvükön hangzott.

Szilas Attila 1956. után több évtizedig volt távol Magyarországtól. Dániában és Venezuelában is vezetett gyülekezetet. 1998. szeptemberében látogatott el Tésre a dán Horsholm gyülekezetének egy csoportja, akikkel lelkészünk vette fel a kapcsolatot. Nagy izgalommal vártuk őket, hiszen gyülekezetünk történelmében még nem volt ehhez hasonló eset. Fogadásukon a gyülekezeten kívül a polgármester, a helyi népdalkör és sok más tési érdeklődő is részt vett. A vendégeket családoknál szállásoltuk el.

Annyira jól sikerült ez a találkozás, hogy mindegyik gyülekezetnek fontossá vált a kapcsolat ápolása, így most már rendszeresnek mondható a találkozás dán testvéreinkkel hol Dániában, hol Magyarországon.

1999. karácsonyán szervezett először gyülekezetünk „gyermekek karácsonyát” az Általános Iskola épületében. A helyi énekegyüttes bábjátéka és daltanítása után igehirdetést is hallgattak a gyerekek az értünk Földre jött Jézus Krisztusról. Ezen az estén minden tési gyermek egy –egy ajándékcsomagot kapott, melyet a Hajnalcsillag Misszió adományaként vehettünk át. Ilyen karácsonyi ajándékozás 6 egymást követő évben valósult meg.

Lelkészünk 2000. évi elköltözésével úgy tűnt, hogy a lelkészlakás végleg kiürül. Az időközben megfogyatkozott gyülekezetből egy-egy vasárnap 20-30 fő vett részt az istentiszteleten. Az anyagi helyzet is gyengült, így nem tudtunk már teljes fizetést adni lelkészeinknek.